Anlaşmazlık ve Çatışmaların Çözümünde İletişim

Eğitim Kategorisi: İletişim
Eğitim Süresi: 20 Dk.
Eğitmen: Defne Sarısoy

Kimlere Öneriyoruz?

Çatışmalı ortamlarda çalışanlar, sorunlara çözüm arayışında olan mesleklere sahip kişiler, zorlu aile koşulları ve insan ilişkilerini doğru idare etmek durumunda olan bireylere önerilir. 

Eğitimin Hedefi
Günümüzde artan çatışmaların her ortamda yapıcı şekilde ele alınması ve iletişim kanallarını doğru kullanarak sorunların çözümüne odaklanılması.


Eğitimin Amacı
Kişilerin çatışmaları çözmek için başvurabilecekleri etkin ve pratik önerileri paylaşmak ve farklı bakış açıları geliştirmelerini sağlamak.
 

Eğitim İçeriği

 • Çatışma her zaman yıkıcı mıdır?
 • Çatışmaların çözümünde empatinin gücü
 • Çatışma sırasında yarışmacı veya işbirlikçi rolüne bürünmek
 • Çatışmaları çözmek için beden dilini doğru anlamak
 • Kendimizi farklı şekillerde ifade etmenin gerekliliği
 • Nefesi iyi kullanmanın basit ve etkin yöntemleri
 • Kendimize “öz şefkat” ile yaklaşabilmek
 • Dört güçlü ifade ile ilişkileri yapıcı yönde geliştirmek
 • Oluncaya kadar “mış” gibi yapmak
 • Her zaman kazanan taraf olamayacağını kabul etmek
 • Şiddetsiz iletişimi oluşturan duygu ve düşünceleri anlamak

 

Defne Sarısoy

TV Haber ve Program Sunucusu, MC, Eğitimci, İletişim Koçu ve Danışman
Konuşma Konuları:
-Sunuculuk & Moderatörlük
-Etkili Konuşma & Beden Dili Eğitimi
-Medya İlişkileri Eğitimi
-Kişisel Gelişim & İletişim Üzerine “Hayatla İletişim” Semineri

Defne Sarısoy (1968), T.E.D Ankara Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.

Üniversite öğrenimi sırasında Aktüel Dergisi ve 1 Numara Yayıncılık’a bağlı kadın dergilerinde çalışan Sarısoy, İngilizce, İtalyanca çeviriler yanında, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Özel televizyonların kurulma aşamasında, Flash TV’de görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanısıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu.

1993’te Star TV’de göreve başlayan Sarısoy, burada spikerlik görevinin yanısıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu. 1995-1997 arasında Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. 1997 yılında Londra Westminster Üniversitesi’nde radyo-televizyon kurslarına katıldı. 
Sarısoy, 1999’da NTV’de göreve başladı. Burada üç yıl boyunca “Ana Haber Bülteni'ni sundu. “Sıra Sizde” adlı programı ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. "Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programında görev aldı ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, yaptığı söyleşilerle iki yıl boyunca okuyucuya aktardı. “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarını ve Prof.Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve “Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırladı ve sundu.

Uzun yıllar NTV’de editör ve sunucu olarak çalışan Defne Sarısoy, Ekim 2009’dan itibaren NTV’den ayrılarak serbest programcılığa geçti. 2005-2008 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Uygulamalı TV Sunuculuğu” ve “Medyada Dilin Kullanım”ı konularında dersler verdi.2010 yılında TRT HABER kanalında çalışmaya başlayan Sarısoy, “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” adlı programlarının editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı.
Özel toplantı, kongre ve konferanslarda “Master of the Ceremony” olarak görev alan Defne Sarısoy, aynı zamanda moderatörlük de yapmaktadır. Etkili Konuşma ve Beden Dili, Topluluk Önünde Konuşma Yapma, İletişim Becerilerini Geliştirme ve Kişisel Gelişim konularını bir arada sunduğu “Hayatla İletişim” adlı seminerini farklı şirket ve topluluklarda eğitim amaçlı olarak sunmaktadır. Ayrıca iletişim danışmanlığı ve koçluk yapmaktadır.


Tanıtım Videosu